Archiwum 23 stycznia 2014


Materace ortopedyczne - budowa.
Autor: zdroweplecy
23 stycznia 2014, 14:23

Przy chorobach kręgosłupa niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego podłoża do spania w taki sposób, aby kręgosłup w czasie snu znajdował się w jak najbardziej optymalnej pozycji, która pozwala na jego relaks. 

Tu doskonale sprawdzają się specjalistyczne materace ortopedyczne stworzone specjalnie z myślą o osobach ze zwyrodnieniami. Przede wszystkim przykłada się w nich ogromną wagę do podparcia pleców. Co się wykorzystuje ? Bardzo różne technologie:

- strefy twardości - zazwyczaj jest ich 7. Technologia polega na tym, że poziomo dzieli się materac na 7 powierzchni, a każda z nich ma inną twardość. Różne części ciała wymagają różnego podparcia, więc tak różne tardości pomagają ułożyć się ciału w odpowiedni sposób. A wszystko po to, aby nasz kręgosłup znajdował się w lini prostej, kiedy leżymy na boku. Dzięki temu jest podparty na całej długości, a mięśnie mogą się zrelaksować. A to z kolei jest ważne w profilaktyce bólu. 

Strefy twardości można materacom ortopedycznym nadawać na kilka sposobów. Jeśli są to modele z pianek, to pianki mają różną gęstość i dzięki temu inną twardość. Jeśli wykorzystuje się sprężyny, to zmienia się ich wyporność. W rezultacie powstaje podłoże świetnie dopasowane do kręgosłupa. A ponieważ przesypiamy 1/3 naszego życia, musimy pamiętać o dobrym materacu. 

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa.
Autor: zdroweplecy
23 stycznia 2014, 14:08

Jest to jedna z chorób kręgosłupa, która dotyka bardzo wielu osób. Aby opoznać zasadę jej działania, trzeba przyjrzeć się temu, jak nasz kręgosłup jest zbudowany. Najprościej rzecz ujmując, kręgosłup składa się z naprzenmiennie leżących dusków i kostek, między którymi znajduje się jeszcze chrząstka. To oczywiście bardzo duże uproszczenie i jak najbardziej laickie :) Generalnie w zwyrodnieniu stawów kręgosłupa chrząstka, która chroni kości przed stykaniem się, ulega wysuszeniu. To jakby pozbawienie kręgosłupa "smaru". który znajduje się w jego wnetrzu. Kostki zaczynają się o siebie ocierać, to z kolei prowadzi do powstawania narośli itp. 

Choroba, która zaczyna się zazwyczaj około 20, 30 roku życia i częściej dotyka kobiety. A jakie są przyczyny ? Niektórzy mają wrodzone predyspozycje do jej występowania. U innych pojawia się w wyniku urazów kręgosłupa czy jego nadwyrężania, pojawić się może także u osób starszych.

Głównym objawem jest oczywiście ból, a także sztywnienie stawów, ograniczenia ruchowe (niemożność obracania się ), bóle karku itp.

Leczenie jest dość skomplikowane i składa się na nie profilaktyka, masaże, farmakoteriapia, fizykoteriapia, a przy poważnych uszkodzeniach także leczenie operacyjne. 

Warto pamiętać o tym, że nasz kręgosłup też ma swoją wytrzymałość i nie powinniśmy go zbytnio obciążąć.