Archiwum styczeń 2014


Materace Hilding- statyczny masaż mięśni...
Autor: zdroweplecy
27 stycznia 2014, 09:33

Dziś postanowiłam wam polecić jedne z najlepszych jakościowo materaców, bo takie jak wiadomo są oczywiście najlepsze, jesli zapobiega się bólowi pleców. 

Wybrałam materace Hilding a skupię się na modelach kieszeniowych. Dlaczego akurat Hilding i jednocześnie konstrukcje kieszeniowe ? Otóż ta firma w swoich modelach najczęściej wykorzystuje multipocket. Taka konstrukcja jest trochę inna od klasycznych kieszeni. Kieszeni multipocket jest więcej, bo są mniejsze. Dzięki temu kręgosłup jest lepiej podparty, a podłoże lepiej dopasowane do ciała. To oczywiście ma proste przełożenie na złagodzenie bólu. I tak na przykład Original Multi to moim zdaniem materac stworzony właśnie idealnie pod potrzeby takich osób. Po pierwsze mniejsze sprężyny, po drugie z jednej strony mamy lateksową płytę, a jak pamietacie to właśnie ten materiał jest idealny do spania przy zwyrodnieniach kręgosłupa. Tu jednak jest jeszcze jeden element, którego nigdzie indziej nie znajdziecie. Jeśli przyjrzycie się tej warstwie bliżej, zauważycie, że na powierzchni ma coś w rodzaju wypustek. To profilowanie Egg Shape, które ma masować mięśnie. Jednym z warunków wypoczętych pleców są zrelaksowane mięśnie, dlatego właśnie przy chorobach kręgosłupa często korzysta się  z masażu. Tutak taki statyczny masaż jest zapewniany właśnie dzięki profilowaniu. Idealny sposób, aby rozluźnić mięśnie. Druga strona to pianka, która ma trochę inne profilowanie, zapewniające także masaż. Wykorzystać można obie. 

Jeśli wolicie spać na twardym podłożu, to mogę wam polecić też Original Strong, który ma wkład z kokosu i podobne profilowania. 

Masaż mięśni w nocy, to świetny sposób na to, aby pomóc im się zrelaksowac i jeden z warunków zniwelowania bólów pleców. Materace Hilding, własnie dzięki takiemu statycznemu masażowi, idealnie się do tego nadają. 

Materace ortopedyczne - budowa.
Autor: zdroweplecy
23 stycznia 2014, 14:23

Przy chorobach kręgosłupa niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego podłoża do spania w taki sposób, aby kręgosłup w czasie snu znajdował się w jak najbardziej optymalnej pozycji, która pozwala na jego relaks. 

Tu doskonale sprawdzają się specjalistyczne materace ortopedyczne stworzone specjalnie z myślą o osobach ze zwyrodnieniami. Przede wszystkim przykłada się w nich ogromną wagę do podparcia pleców. Co się wykorzystuje ? Bardzo różne technologie:

- strefy twardości - zazwyczaj jest ich 7. Technologia polega na tym, że poziomo dzieli się materac na 7 powierzchni, a każda z nich ma inną twardość. Różne części ciała wymagają różnego podparcia, więc tak różne tardości pomagają ułożyć się ciału w odpowiedni sposób. A wszystko po to, aby nasz kręgosłup znajdował się w lini prostej, kiedy leżymy na boku. Dzięki temu jest podparty na całej długości, a mięśnie mogą się zrelaksować. A to z kolei jest ważne w profilaktyce bólu. 

Strefy twardości można materacom ortopedycznym nadawać na kilka sposobów. Jeśli są to modele z pianek, to pianki mają różną gęstość i dzięki temu inną twardość. Jeśli wykorzystuje się sprężyny, to zmienia się ich wyporność. W rezultacie powstaje podłoże świetnie dopasowane do kręgosłupa. A ponieważ przesypiamy 1/3 naszego życia, musimy pamiętać o dobrym materacu. 

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa.
Autor: zdroweplecy
23 stycznia 2014, 14:08

Jest to jedna z chorób kręgosłupa, która dotyka bardzo wielu osób. Aby opoznać zasadę jej działania, trzeba przyjrzeć się temu, jak nasz kręgosłup jest zbudowany. Najprościej rzecz ujmując, kręgosłup składa się z naprzenmiennie leżących dusków i kostek, między którymi znajduje się jeszcze chrząstka. To oczywiście bardzo duże uproszczenie i jak najbardziej laickie :) Generalnie w zwyrodnieniu stawów kręgosłupa chrząstka, która chroni kości przed stykaniem się, ulega wysuszeniu. To jakby pozbawienie kręgosłupa "smaru". który znajduje się w jego wnetrzu. Kostki zaczynają się o siebie ocierać, to z kolei prowadzi do powstawania narośli itp. 

Choroba, która zaczyna się zazwyczaj około 20, 30 roku życia i częściej dotyka kobiety. A jakie są przyczyny ? Niektórzy mają wrodzone predyspozycje do jej występowania. U innych pojawia się w wyniku urazów kręgosłupa czy jego nadwyrężania, pojawić się może także u osób starszych.

Głównym objawem jest oczywiście ból, a także sztywnienie stawów, ograniczenia ruchowe (niemożność obracania się ), bóle karku itp.

Leczenie jest dość skomplikowane i składa się na nie profilaktyka, masaże, farmakoteriapia, fizykoteriapia, a przy poważnych uszkodzeniach także leczenie operacyjne. 

Warto pamiętać o tym, że nasz kręgosłup też ma swoją wytrzymałość i nie powinniśmy go zbytnio obciążąć. 

Materace lateksowe najlepsze do spania -...
Autor: zdroweplecy
21 stycznia 2014, 13:25

Przypuszczam, że ten post jest jednym z najważniejszych, jakie napiszę. Dlaczego ? Dlatego, że będzie w nim mowa o badaniach, które ostatnio znalazłam na jakiejś amerykańskiej stronie, będacej poradnikiem dla osób ze schorzeniami kręgosłupa.

Cały czas toczy się dyskusja dotycząca tego, na jakim materacu w takim przypadku powinno się spać. Dla jednych będzie to taki naprawdę twardy, inni wybiorą na przykład pianki. Jednak, z badań wynika, a przeprowadzono je na dużej grupie - kurde szkoda że nie mam linka do tej strony - osób cierpiących na przewlekły ból pleców. 

Kilka grup spało na różnych rodzajach materaców  przez kilka nocy każda na innym rodzaju. Okazało się, że subiektywnie ból malał najbardziej po nocy przespanej na materacu lateksowym. Jest to rzeczywiście ciekawe odkrycie, bo do tej pory raczej materace z kokosem uwazano za najlepsze. 

Kiedy ogląda się materace lateksowe, to widać, że wybór jest na pewno znacznie większy niż w przypadku takich z kokosem. Przede wszystkim można sobie regulować twardość, czego przy macie z kokosem raczej nie da się zrobić. To ważne, bo jeśli ktoś jest leciutki i jednocześnie cierpi na schorzenia kręgosłupa - tak, takie też się zdarzają :) to kokos może być zwyczajnie za twardy. 

Druga sprawa to także cena, można wybrać modele lateksowe w naprawdę bardzo różnych cenach. I tak na przykład Hevea Medicare to 549 złotych i jednocześne taki sam rozmiar ale model Janpol Vita cena 2195 złotych. Jak widzicie naprawdę wielka rozbieżność cenowa. No i oczywiście wszystkie takie lateksowe materace są robione z myślą o chorym kręgosłupie ( a więc na przykład strefy twardości), bo zdaje się że producenci dotarli do tych informacji wcześniej :)

Tak więc wybierając materac przy chorych plecach, powinniśmy się poważnie zastanowić nad tym, że nie powinien być zrobiony z lateksu.

Prawidłowa pozycja siedzenia przy zwyrodnieniu...
Autor: zdroweplecy
21 stycznia 2014, 13:15

Mój wujek, który ma powazne problemy z plecami już właściwie od wczesnej młodości, codziennie rano siada prosto zaraz po wstaniu i tak spędza około pół godziny. Nie pytałam, czemu ma to służyć, ale pewnie jest to jeden ze sposobów na ustawienie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji po nocy. 

Trochę sobie na ten temat poczytałam i rzeczywiście konieczne jest zachowywanie odpowiedniej pozycji siedzenia, nie tylko rano, ale i przez cały dzień. Jesli macie problemy z górną częścią kręgosłupa, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Takie zwyrodnienie najczęściej objawia się bólami szyi. Ale uwaga, kręgosłup jest tak mocno powiązany z układem nerwowym, że czasami bóle moga dotyczyć nie tylko szyi. 

1. Nie powinno się siedzieć ze zgiętą głową, która jest opuszczona. 

2. Nie zaleca się też klasycznego czytania na leżąco, kiedy leżymy na brzuchu, a tułów opiera się na łokciach. Ta pozycja bardzo obciąża szyję.

3. Powinno się siedzieć prosto, jednak niezbyt długo bez podparcia pleców. Najlepsze są fotele, na których cała długość kręgosłupa jest podparta, aż po szyję, ale jednocześnie plecy są proste. 

4. Jeśli na przykłąd parcujemy, nie powinniśmy zbyt wiele razy sięgać do góry w głową uniesioną - to też obciąża szyję. 

I to właściwie wszystkie zalecenia, na dobrą sprawę bardzo logiczne, bo każda z nieodpowiednich pozycji bardzo obciąża właśnie odcinek szyjny.