Najnowsze wpisy, strona 2


Czy mając chore plecy można spać na materacu...
Autor: zdroweplecy
09 kwietnia 2014, 12:23

Nawet jesli mamy chore plecy i powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, na czym śpimy, to jednak nie zawsze musimy rezygnować z wygody. Na swoim blogu już nie raz pisałam o tym, że dziś to już nie wysoka twardośc decyduje o zdrowotności materaca, ale jego odpowiednie dobranie do wagi.

Jak się okazuje, wcale nie musimy rezygnować z wykorzystania nowoczesnych i miękkich materiałów, takich jak pianka termoelastyczna. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na budowę całości.

Wśród projektantów materaców bardzo dobrze znana jest zasada, że im dalej od środka, tym robi się bardziej miękko. Taka budowa zapewnia stabilność i wytrzymałość. Dlatego nigdzie ni spotkacie pianki visco w środku materaca. Zawsze będzie ona "na wierzchu". 

I tu pojawia się taki element, na który osoby z chorym kręgosłupem powinny zwracać uwagę. Pod wierzchnią warstwą visco koniecznie musi się znaleźc bardzo stabilny materiał - ja polecałabym albo lateks, albo piankę wysokoelastyczną HR. Dlaczego lateks, to już wiemy, HT natomiast doskonale dopasowuje się do ciała - to ulepszona wersja klasycznych pian poliuretanowych. Doskonałym przykładem może być model Aurora Janpola - ten materac termoelastyczny nie tylko daje odpowiednie wsparcie ciała, a jednocześnie miekkość dzięki visco. Daje także możliwość korzystania ze strony bardziej twardej, kiedy pianka termoelastyczna z jakiegoś powodu nam nie odpowiada.

Kiedy więc, mając kłopoty z plecami, zdecydujecie się na taki materiał, warto zadbać o to, aby pod spodem znalazła się stabilna i dobrze wspierająca ciało warstwa. 

Różnicowanie twardości na jednym materacu....
Autor: zdroweplecy
04 kwietnia 2014, 10:56

Jak na pewno już wiecie, jeśli czytaliście mojego bloga, jednym z podstawowych warunków dobrego materaca przy bólach pleców, jest wystepowanie stref twardości. oznacza to, że na całej swojej powierzchni materac nie ma takiej samej twardości, a jest ona różna w różnych punktach.

Całe ciało podzielić można na 7 stref, w zalezności od tego, jaki nacisk wywyiera na powierzchnię, kiedy leżymy. I tak teżpodzielone są materace. Aby uzyskać takie strefy stosuje się wiele różnych technik i kazda z nich się równie dobra - wystarczy jedynie znaleźć taką, która najbardziej nam odpowiada.

Najczęsciej występują w materacu kieszenie o różnej twardości. To nic innego jak spiralki z drutu o różnej wyporności. Układa je się strefami i w ten sposób uzyskuje pożądany efekt. Tę technikę najbardzuej znamy,  bo jest wykorzystywana w klasycznych kieszeniowych konstrukcjach. 

Technika jednak idzie tak do przodu, że nawet w piankach można takie strefy uzyskać. A jak to się robi - przecież piankowy materac jest jedną całością ? Tu sprawa jest trochę trudnijsza, bo trzeba zadbac o odpowiednią twardośc w kazdym miejscu jeszcze przed obróbką termiczną materaca. Na formie miesza się pianki o różnej gęstości ( to właśnie gęstość pianki decyduje o tym, jak jest twarda). To kolejny sposób.

Dość nietypowe sposoby to na przykład tworzenie specjalnych profilowań i wycięć w piance - tutaj warto zobaczyć AirAir Hevea, bo tam właśnie pionowe tuby także mają wpływ na uzyskanie stref twardości w materacu. Hilding też dość sporo eksperymentuje z różnymi profilowaniami, zresztą pianki są ich domeną.

Kiedy przyjrzeć się modelom 7-strefowym na naszym rynku, to możecie zauważyć, że każda firma odnalazła się w trochę innej technice. I tak na przykład Hevea genialnie profiluje swoje materace z lateksu. Hilding idealnie znajduje się w profilowaniu pianek poliuretanowych, a kieszeniowe konstrukcje są domeną Janpola. 

Każda firma trochę inaczej podchodzi do tematu, ale dzięki temu mamy naprawdę bardzo duzy wybór. 

Poduszka pomoga w bólu kręgosłupa.
Autor: zdroweplecy
14 marca 2014, 14:05

Ostatnio poczytałam bardzo dużo różnych porad lekarzy, którzy na co dzień zajmują się rehabilitowaniem osób z chorym kręgosłupem. Oczywiście w ciągu dnia trzeba się stosować do określonych wskazówek, trochę ćwiczyć, ale generalnie nie ma jednego przepisu na poprawę sprawności, bo wszystko zależy od tego, z jakim schorzeniem się kto boryka.

W nocy jednak można sobie trochę ulżyć, bo jak się okazuje są pewne sparwdzone pozycje spania i można je wykorzystać. 

Dobrze sprawdza się posobno spanie na plecach z podkładką pod talię - to rzeczywiście może pomagać - mi pomogło kiedy raz w życiu miałam jakąś beznadzieją grypę i plecy mnie tak napieprzały, ze myślałam że się skończę. I wtedy rzeczywiście poduszka pod talią pomogła - chociaż jeszcze o takim sposobie nie słyszałam. Podobno podłożenie pod kolana w takiej pozycji poduszki też pomaga. 

Zresztą kilku lekarzy mówiło o tym, że podniesienie nóg zmniejsza ucisk na któryś z nerwów, co z kolei zmniejsza ból. Tutaj od razu pomyślałam sobie o stelażach, w których można regulowac wysokość nóg - zresztą jest ich całkiem sporo, więc nie powinno być problemu z wybraniem jakiejś tańszej opcji. 

Rzeczywiście to może dobrze działać, kiedy mamy jakieś zaburzenia neurologiczne wpływające na stan kręgosłupa.

Trzecia opcja to spanie na brzuchu, też z poduszką pod biodrami. Jednym słowem trzeba robić wszystko, żeby nacisk na kręgosłup był jak najmniejszy. 

Zastanawiam się jeszcze nad wykorzystaniem pianki termoelastycznej, bo ona właśnie zmniejsza nacisk. Z tym, że jest miękka, ale podobno dobrej jakości materac z takim wkładem może być dobry i przy chorobach kręgosłupa. 

Zakup materaca w Rzeszowie - nowy salon.
Autor: zdroweplecy
24 lutego 2014, 11:42

Ponieważ jestem z Rzeszowa, powinnam wam napisac o fajnym nowym salonie  materacami, który został niedawo otwarty. Na supermaterace.com.pl znajdziecie ich ofertę, a obejrzeć ją możecie w sklepie w Rzeszowie przy Warszawskiej 83. 

Mają dla was propozycję w postaci trzech największych polskich firm, a więc Janpol, Hevea i Hilding. Myślę, że to w zupełności wystarczy, aby wybrać sobie coś wygodnego i zdrowego. Ci trzej producenci materaców do spania w zupełności zaspokajają wszystkie potrzeby jakie możecie mieć.

Hevea to przede wszystkim modele lateksowe, a więc coś dla tych, którzy szukają ortopedycznego materaca, albo takiego dla alergika. Tutaj nawet nie trzeba za bardzo szukać, bo wystarczy standardowy model Comfort albo Medicare. A akurat w lutym możecie trafić na promocję Comfortowy Luty, w której taniej dostaniecie właśnie Comfort - warto spróbowac jak się na nim lezy w Rzeszowie :)

Z kolei dla tych, którzy potrzebują bardziej specjalistycznego materaca, na przykład rehabilitacyjnego, na pewno znajdzie się coś u Janpola. Oni mają swój przeciwodlezynowy Dejmos, czy Wenus - to dla tych, którzy bardziej wolą konstrukcje kieszeniowe.

Natomiast jeśli bardzo wam zalezy, żeby materac był nie tylko wygodny, ale i modny, to na pewno sprawdzi się Hilding. To szwedzka firma, a więc designem nawiązująca pewnie do takich gigantów jak Ikea. 

Generalnie Rzeszowiacy powinni się tam wybrać, jeśli akurat szukają materaca do spania. A jesli macie ochotę zobaczyć sobie wcześniej co mają do zaoferowania, to zajrzyjcie do ich sklepu internetowego supermaterace. 

Rozłożenie ciężaru na materacu lateksowym...
Autor: zdroweplecy
21 lutego 2014, 12:49

Dziś muszę sobie wrzycić trochę kamyków to własnego ogródka, bo wczoraj pisałam o jednych z najlepszych materaców do spania przy chorym kręgosłupie. 

Dziś natomiast napiszę o innych, które są polecane przez wiele osób, dostępne w wielu sklepach, czyli materacach z lateksu. Skąd taka rozbieżność ? Przede wszystkim dlatego, że każdy jest inny i do końca nie będzie wiedział, co dla niego jest dobre, dopóki tego nie wypróbuje. 

Na pewno lateksowe modele mają przewagę nad kieszeniowymi, jeśli chodzi o rozłożenie ciężaru ciała na powierzchni spania - w tym akurat kieszeniowe moga być trochę mniej skuteczne. Lateks ma taką budowę, że naturaknie ciężar się po nim "rozpływa". Jeśli dodamy do tego jeszcze strefy twardości, to działanie jest bardzo skuteczne. 

Inna wielka zaleta to także problem z wybraniem odpowiedniej twardości. Tutaj można wykorzystać sprężystość. Nie wiem czy już to zauważyliście, ale generalna zasada dobierania twardości w przypadku takich modeli jest prosta - do wago 80 kg H2, a powyżej H3. I to wszystko, tak więc znika nam zastanawianie się, jaka będzie najbardziej odpowiednia. Taka zasada sprawdza się idealnie na przykład w modelach Hevea. Trzeba natomiast uważać, kiedy kupujecie takie z dużą zawartością natiralnego kauczuku. One są dużo bardziej miękkie, więc warto je wypróbować osobiście przed zakupem.

Jednym zdaniem: jeśli nie macie ochoty na idealne dobieranie twardości, to na pewno materac z lateksu jest dobrym dla was wyjściem.