Najnowsze wpisy, strona 5


Prawidłowa pozycja siedzenia przy zwyrodnieniu...
Autor: zdroweplecy
21 stycznia 2014, 13:15

Mój wujek, który ma powazne problemy z plecami już właściwie od wczesnej młodości, codziennie rano siada prosto zaraz po wstaniu i tak spędza około pół godziny. Nie pytałam, czemu ma to służyć, ale pewnie jest to jeden ze sposobów na ustawienie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji po nocy. 

Trochę sobie na ten temat poczytałam i rzeczywiście konieczne jest zachowywanie odpowiedniej pozycji siedzenia, nie tylko rano, ale i przez cały dzień. Jesli macie problemy z górną częścią kręgosłupa, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Takie zwyrodnienie najczęściej objawia się bólami szyi. Ale uwaga, kręgosłup jest tak mocno powiązany z układem nerwowym, że czasami bóle moga dotyczyć nie tylko szyi. 

1. Nie powinno się siedzieć ze zgiętą głową, która jest opuszczona. 

2. Nie zaleca się też klasycznego czytania na leżąco, kiedy leżymy na brzuchu, a tułów opiera się na łokciach. Ta pozycja bardzo obciąża szyję.

3. Powinno się siedzieć prosto, jednak niezbyt długo bez podparcia pleców. Najlepsze są fotele, na których cała długość kręgosłupa jest podparta, aż po szyję, ale jednocześnie plecy są proste. 

4. Jeśli na przykłąd parcujemy, nie powinniśmy zbyt wiele razy sięgać do góry w głową uniesioną - to też obciąża szyję. 

I to właściwie wszystkie zalecenia, na dobrą sprawę bardzo logiczne, bo każda z nieodpowiednich pozycji bardzo obciąża właśnie odcinek szyjny.

 

 

Dbanie o kregosłup zaczyna się od niemowlaka....
Autor: zdroweplecy
20 stycznia 2014, 10:23

Profilaktyka - to oczywiście najważniejszy element zapobiegania chorobom kręgosłupa. Często o tym zapominamy, a bardzo wazne jest zadbanie o kręgosłup już od najmłodszych lat. Znajomy w wieku 30 lat regularnie jeżdzi do sanatorium, czasami zupełnie nie może się poruszać, a wszystko dlatego, że jako młody chłopak "nie bał się pracy" jak to określił, czyli przewalał z tatą tony róznego rodzaju rzeczy w jego firmie. 

Smutne jest to, że można w tak krótkim czasie doprowadzić się do takiego stanu tylko i wyłacznie przez własną nieodpowiedzialność. Rodzicie czasami ignorują takie rzeczy, jak na przykład konieczność dobrania dobrego materacyka dla dziecka, albo zakaz ciężkiej pracy, bo przecież organizm w wieku kilkunastu lat jeszcze się rozwija. 

Instytut Matki i Dziecka opracował jasne zasady, których trzeba przestrzegać, jeśli chcemy, aby nasze dziecko cieszyło się w późniejszym okresie życiem bez bólu. Warto więc zwracać uwagę na to, jak nasze dzieci śpią czy siedzą, A zadbać trzeba już o niemowlaka, którego kręgosłup jest szczególnie elastyczny i podatny na skrzywienie. Czasami to zwyczajnie zwracanie uwagi na postawę, na to, czy plecak nie jest za ciężki, czy w końcu odpowiednie buty. Jak w wielu przypadkach, dobra opieka nad kręgoslupem dziecka to mnóstwo małych szczególów, które potem skladają się na całość. 

Dbajmy o kręgosłup od małego - materac...
Autor: zdroweplecy
17 stycznia 2014, 12:49

Dbanie o plecy i kręgosłup nie powinno się zaczynac po 40. :) A niestety czasami mamy taką skłonność. Zaczynamy się nim zajmować dopiero wtedy, kiedy juz zaczyna dawać o sobie znać. 

Warto pomyśleć na przykład o tym, aby zapewnić dobre podłoże do spania - to podstawa - już nastolatkom. Z taką myślą powstają też materace młodzieżowe. Są projektowane specjalnie pod wymagania kręgosłupa- i nie tylko - nastolatków.

Pierwsza rzecz to dodpowiednie wsparcie. Możecie zapytać, czy nie można 10latkowi kupić materaca dla dorosłych. Oczywicie, że można. Z tym, że ma on budowę dopasowaną do dorosłego ciała. Zazwyczaj modele dla dorosłych są podzielone na 7 stref twardości. Mniejsza osoba, nawet jeśli na takim spi, to nie skorzysta z zalet takiego materiału, bo po prostu jest za niska. Natomiast dla młodych wprowadza się 3 strefy twardości, jak na przykład w Atenie Janpola. Dzięki temu roznący kręgosłup ma po prostu lepsze podparcie dla ciała. 

Poza oczywistymi zaletami dla kręgosłupa, sa oczywiście jeszcze inne, jak na przykład antyalergiczne czy bardzo wytrzymałe pianki, ale o tym poczytacie już w sklepie. 

Rodzaje bólów pleców.
Autor: zdroweplecy
17 stycznia 2014, 12:38

Kiedy bola nas plecy, rzadko zastanawiamy się nad tym jaki to rodzaj bólu. Po prostu boli. A ja z ciekawości posuzkałam sobie trochę informacji o tym, jaki rodzaj bólu może nam towarzyszyć i popatrzecie co znalazłam.

Pierwszy podział jest następujący:

- ostry ból pleców - mocny i kłujący, zazwyczaj pojaiwa się nagle, a przyczynę dość łatwo jest zdiagnozować. Ustępuje, kiedy ją usuniemy:

- przewlekły - nie do końca jasne jest jego pochodzenie, jednak na pewno sprzyja mu nieleczenie bólów ostrych. Mówi się o nim, kiedy trwa dłużej niż trzy miesiące. Wtedy jest traktowany jako odrębna jednostka chorobowa i powinien tak też być leczony.

- nerwoból - wiąże się z uszkodzeniem jakiegoś nerwu

Co ciekawe w przypadku schorzeń kręgosłupa mogą się też pojawiać bóle rzutowane - to takie, których przyczyna leży gdzie indziej, a boli nas co innego. I właśnie w chorobach pleców takie dość często się pojawiają.  Niekiedy zdarza się, że własnie bóle pleców i kręgosłupa mają przyczynę inną niż fizyczna. To wprawdzie rzadkie zjawisko, jednak się zdarza. 

Żadnych dolegliwości bólowych nie powinno się bagatelizować, bo moga przybrać postać przewlekłą. 

Zdrowe plecy to przede wszystkim dobrze dobrany...
Autor: zdroweplecy
15 stycznia 2014, 11:28

Jeśli poszukujecie czegoś, co pomoże wam przezwyciężyć ból pleców, to na pewno powinniście zacząć od tego, na czym śpicie. Z doświadczenia wiem, że wiele takich dolegliwości jest spowodowanych po prostu beznadziejnym materacem. Koniecznie trzeba się mu dokładnie przyjrzeć. 

Jak to zrobić ? Najważniejsze jest to, aby znać swoją wagę. Dziś nie musimy materaca testowac osobiście, bo wielu producentów dołącza na przykład przedziały BMI czy wagowe. Jeśli wiecie mniej więcej jakie podłoże wolicie (bardziej twarde czy bardziej miękkie) i znacie swoją wagę, to bez problemu możecie znaleźć tańsze materace w internetowych sklepach jak ten. Zakupy w necie są zazwyczj duzo tańsze i bardziej opłacalne, niż takie klasyczne. 

Jeśli zastanwiacie się nad rodzajem modelu, to mogę wam podpowiedzieć dwie rzeczy: po pierwsze taki, który będzie miał strefy twardości - zazwyczaj jest ich siedem. Po drugie lekarze coraz częściej zaczynają mówić o spaniu na lateksie, jesli chorujemy na kręgosłup, więc takie są jednymi z najlepszych. W sekrecie powiem wam, że naprawdę fajny stosunek ceny do jakości ma Hevea. Ja postawiłabym na tego producenta. 

Jednak rodzaj materiału nie jest aż tak ważny, jak dopasowanie do wagi. Nie przesadzajcie ze zbyt twardym, bo ludzie z chorymi plecami mają czasm skłonność do wybierania za twardych.